رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳
Closeup shot of realistic waving flag of Finland with interesting textures

در مورد فنلاند چه می دانیم؟

فنلاند از جمله کشورهائی است که علی رغم آب و هوای سردی که دارد مورد توجه افراد زیادی برای مهاجرت می باشد و افراد زیادی هرساله برای این منظور وارد فنلاند می شوند. جمهوری فنلاند در شمال اروپا قرار دارد و از جمله کشورهای عضو منطقه نوردیک محسوب می گردد. این کشور تنها کشور حوزه اسکاندیناوی می باشد که از نظام حکومتی جمهوری پیروی کرده و واحد پول آن یورو می باشد. پایتخت فنلاند شهر هلسینکی است که در جنوب این کشور واقع شده است. شهرهای مهم دیگر فنلاند تامپره، تورکو و میکلی می باشند. مساحت فنلاند ۳۳۸۱۴۵ کیلومترمربع می باشد و جمعیتی در حدود ۵.۴ میلیون نفر دارد. این کشور کمترین تراکم جمعیتی اتحادیه اروپا را دارد. زبان های رسمی این کشور زبان فنلاندی و سوئدی است. این کشور در دوره ائی جزئی از سوئد بود و در دورهائی نیز از دوک نشین های روسیه به حساب می آمد.

از نظر اقتصادی فنلاند یکی از بهترین کشورهای اروپائی است و بنا بر گزارش نهادهای معتبر مالی در خصوص اعتبار و درستی سنجی در وضعیت با ثبات قرار دارد. اقتصاد این کشور وابستگی زیادی به صادرات دارد و عمده صادرات آن محصولاتی مانند: چوب و الوار، آهن آلات، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، مواد شیمیائی، کاغذ و خمیر کاغذ می باشد. عمده محصولات کشاورزی فنلاند عبارت است از: سیب زمینی، جوی دوسر، گندم و جو است. این سرزمین از خاک خوبی برای کشاورزی برخوردار نیست اما در برخی از ایالت های کشور فنلاند دامپروری از رونق بالائی برخوردار است. فنلاند از ۱۹ ایالت تشکیل شده است که عمده جمعیت این کشور در بخش جنوبی ساکن هستند. سوپ ماهی فنلاندی یا لوهیکیتو، کالاکوکو و گراویلوهی از معروف ترین غذاهای
فنلاندی است و مواد غذائی مانند گوشت گوزن، ماهی دودی و پنیر لیپاجوستو در این کشور زیاد استفاده می شود.

شاخصه های مهم زندگی در فنلاند

شاخصه های زیادی در فنلاند وجود دارد که باعث می شود افراد برای مهاجرت خود و ادامه زندگی این کشور با خیالی آسوده انتخاب نمایند. مقاله راه های قانونی مهاجرت به فنلاند توسط کارشناسان مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. فنلاند همواره در صدر بهترین کشورها در شاخص های مهمی چون کیفیت زندگی، خوشبختی، برابری جنسیتی، آزادترین کشورها  و بسیاری از دیگر پرامترهای مهم برای زندگی می باشد. نظام آموزشی فنلاند بسیار پیشرفته است و یکی از بهترین کشورها از این حیث می باشد. فنلاند عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است. فنلاند بهترین کشور از لحاظ حاکمیت قانون می باشد و دولت این کشور کمترین فساد اداری را دارد و برای کارآفرینی بسترهای بسیار مناسبی فراهم می نماید و یکی از بهرتین کشورها برای ثبت و کسب و کار شرکت های استارت آپی است.

فنلاند رتبه سوم شاخص EF دنیا را دارد و این شاخص نشان دهنده میزان تکلم به زبان انگلیسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان می باشد و همین موضوع زندگی در فنلاند را برای تازه واردها آسانتر می کند. در جدول زیر سعی شده است تا با بررسی دقیق و آماری به برخی از شاخصه های مهم زندگی و اجتماعی فنلاند اشاره نمائیم:

شاخص قدرت خرید ۸۸.۳۲ شاخص ایمنی ۷۲.۶۱
شاخص مراقبت بهداشتی ۷۶.۱۲ شاخص آب و هوا ۵۶.۶۴
شاخص رشد اقتصادی ۷.۷۰ شاخص تورم ۲.۴۹
نرخ بیکاری ۷ شاخص کنترل فساد ۲.۲۰
شاخص خوشبختی ۷.۸۴ شاخص توسعه انسانی ۰.۹۳۸
متوسط حقوق ماهانه خالص ۲۳۸۱.۳۵ یورو نرخ بهره وام مسکن ۱.۳۹

مهاجرت به فنلاند از طریق تحصیل

همان گونه که در بالا عنوان شد فنلاند دارای یکی از بهترین و پیشرفته ترین نظام های آموزشی دنیا را دارد و سیستم آموزش و پرورش این کشور منحصر به فرد است. فنلاند دارای دانشگاه های مدرن و نوآور در دنیا معروف است و مجموعاً دارای ۴۰ دانشگاه و مؤسسه پلی تکنیک می باشد. مؤسسات: دانشگاه هلسینکی، دانشگاه آلتو، دانشگاه اوئلو و دانشگاه تامپر در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا در رده زیر ۴۰۰ قرار دارند. زبان تحصیل در این کشور پیشرفته انگلیسی و فنلاندی است. برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل الزامی است. دانشجویان در مقطع کارشناسی بایستی ۱۸۰ واحد درسی را بگذرانند که حدوداً ۳ سال طول می کشد و در مقطع کارشناسی ارشد نیز بایستی بین ۱ سال الی ۲ سال تحصیل نمایند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری حدود ۴ سال می باشد که فقط در دانشگاهها ارائه می شود.

دانشجویان بین المللی در فنلاند اجازه دارند به مدت ۲۵ ساعت در هفته کار پاره وقت دانشجوئی انجام دهند. کلیه دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه های فنلاند بعد از فراغت از تحصیل به مدت ۱ سال فرصت دارند تا در این کشور به جستجوی کار متناسب با رشته ائی که در آن کشور خوانده اند بپردازند و در صورتی که بتوانند شغل مورد نظر را پیدا کنند اقامت تحصیلی فنلاند ایشان به اقامت کاری فنلاند تبدیل می شود. برای دانشجویان بین المللی بورسیه های تحصیلی در دسترس می باشد و در صورت دارا بودن شرایط می توانند از آن استفاده کنند. دانشجویان متأهل می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را با ویزای همراه فنلاند به این کشور منتقل کنند. همسر فرد دانشجو در فنلاند اجازه کار و یا ادامه تحصیل دارد. فرزندان وی می توانند در مدارس فنلاند تحصیل کنند.

چگونه در فنلاند کار پیدا کنیم؟

مهاجرت به فنلاند از طریق کار

کشور فنلاند جمعیت مسنی دارد و همین موضوع سبب شده است تا در برخی از مشاغل با کمبود نیروی کار مواجه شود. افرادی که به زبان انگلیسی مسلط باشند در برخی از مشاغل می توانند مشغول شوند اما آنچه که مسلم است دانش زبان فنلاندی بسیار مفیدتر خواهد بود. فنلاندی ها در هفته ۴۰ ساعت کار می کنند و سن بازنشستگی در این کشور بین ۶۳ سال الی ۶۸ سال است. نرخ بیکاری فنلاند در نمودار زیر نشان داده شده است:

طبق آمارهای رسمی ارائه شده در این کشور با کمبود نیروی ۵۳۰۰۰ نفری در زمینه فناوری مواجه است و طبق بررسی نیروهای درخواستی در مؤسسات کاریابی این کشور بیشترین درخواست برای نیروی کار در فنلاند در فرصت های شغلی زیر است:

 • پزشک
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • ماما
 • گفتار درمانی
 • مهندسین فناوری اطلاعات و IT
 • مهندس مکانیک
 • مهندس الکترونیک
 • مهندسی نساجی
 • فعالان حرفه ائی صنعت پوشاک

برای کار در کشور فنلاند باید از طریق مؤسسات کاریابی فعال در این کشور شغل مورد نظر را یافت و رزومه خود را برای کارفرما ارسال کرد و در صورت تأئید کارفرما برای متقاضی جاب آفر یا نامه پیشنهاد شغلی صادر می گردد و فرد متقاضی می تواند با در دست داشتن این نامه به سفارت فنلاند مراجعه نموده و برای ویزای کار فنلاند اقدام کند. در ادامه به معرفی برخی از مؤسسات کاریابی فنلاند می پردازیم:

 • European Job Mobility Portal (EURES)
 • Jobs in Helsinki
 • Oikotie
 • Reed-Jobs in finland
 • Rekrytointi
 • TE-palve-lut

افرادی که اقامت کاری فنلاند را داشته باشند می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را با ویزای همراه فنلاند به این کشور منتقل نمایند. همسر او در فنلاند اجازه کار دارد و ادامه تحصیل دارد و فرزندان وی می توانند در مدارس فنلاند تحصیل کنند.

مهاجرت به فنلاند از طریق سرمایه گذاری

فنلاند مؤلفه های زیادی برای جذب سرمایه گذاران خارجی دارد. مواردی مانند نیروی کاری مستعد، کشور تحصیص محور و توسعه یافته و از همه مهمتر اینکه نظام اقتصادی شفاف و با کمترین فساد اداری در دنیا محیط امنی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم می نماید. حال در کنار این گزینه ها باید حضور این کشور در اتحادیه اروپا و منطقه شنگن را نیز اضافه کرد که بازار مصرفی گسترده ائی را در اختیار تولید کننده ها قرار می دهد. شرایط سرمایه گذاری در فنلاند متنوع است که برخی از آنها منجر به اخذ اقامت فنلاند می شود و برخی دیگر تأثیری در این خصوص ندارد. در مجموع روش های سرمایه گذاری در فنلاند در حالت های زیر خلاصه می گردد:

 • ثبت شرکت در فنلاند
 • خرید ملک در فنلاند
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه در فنلاند
 • استارت آپ در فنلاند

در فرآیند ثبت شرکت در فنلاند هم می توان یک شرکت با مسئولیت محدود افتتاح کرد و هم این که اگر شرکت فعالی داشته باشید می توانید شعبه آن شرکت را در فنلاند افتتاح کنید. فقط اگر از خارج از منطقه افتصادی اروپا اگر باشد باید از هیأت ملی ثبت اختراع و ثبت شرکت فنلاند مجوز دریافت کند. شرایط این دو نوع با هم متفاوت می باشد.

شاید بهترین روش برای سرمایه گذاری در فنلاند ثبت یک استارت آپ در فنلاند باشد. این کشور یکی از بهرین مکان ها برای شرکت های استارت آپی در اروپا و یا حتی در دنیا می باشد. در یکی دو سال اخیر استارت آپ ها در این کشور دو برابر شده اند و انکوباتورها و صندوق های سرمایه گذاری زیادی آماده اند تا در مؤسسات استارت پی فنلاند سرمایه گذاری کنند. علاوه بر این در ویزای استارت آپ فنلاند شانس اخذ اقامت این کشور بسیار زیاد است.

مهاجرت به فنلاند از طریق تولد فرزند

اصل در اعطای تابعیت با توجه به تولد فرزند در فنلاند اصل والدین است که به قانون خون نیز مشهور است. در این قانون هر کودکی که از تاریخ ۱ ژوئن سال ۲۰۰۳ از یکی از والدین فنلاندی متولد شده باشد یعنی این که یا پدر و یا مادر وی فنلاندی باشد به صورت خودکار تابعیت فنلاند را به دست می آورد.
البته کودکانی که از پدر و مادر بدون تابعیت در این کشور نیز متولد شوند می توانند تابعیت این کشور را به دست آورند. در نقطه مقابل این قانون، قانون خاک است که کشورهای تابع این قاعده به هر کودکی که در خاک آنها و یا هریک از مایملک آنها متولد شود به صورت خودکار تابعیت آن کشورها را دریافت
می کند. کشورهای قاره آمریکا از این دسته از کشورها می باشند.

مهاجرت به فنلاند از طریق ازدواج

یکی از راه های دریافت اقامت فنلاند ازدواج با یک فنلاندی می باشد. برای اقدام از این روش موارد و قوانین خاصی حاکم است. دولت فنلاند ازدواج رسمی و ثبت شده را به رسمیت می شناسد و همچنین ازدواج همجنس ها نیز در این کشور رسمی می باشد. در اولین قدم در هنگام اقدام باید اثبات کرد که دوطرف حداقل به مدت ۲ سال قبل از ارائه درخواست با هم ازدواج کرده اند و در رابطه عاطفی با هم قرار دارند و یا طفل متولد شده مشترک دارند. در مرحله بعد فردی که فنلاندب می باشد باید اثبات نماید که می تواند از پس هزینه های زندگی خود و همسرش بر آید و توانائی تهیه مسکن و حداقل های لازم برای شروع زندگی خود و همسرش را دارد. شخص غیر فنلاندی بعد از ورود به فنلاند بعد از ۲ سال می تواند درخواست تابعیت کند، دانش زبان فنلاندی الزامی است.

شرایط دریافت اقامت دائم فنلاند

روش های مهاجرت به فنلاند در پاراگراف های بالا نوشته شد و باید توضیح داد که در برخی از این راه های قانونی توضیح داده شد به صورت مشتقیم منجر به اخذ اقامت دائم فنلاند می شود به عنوان مثال شخصی که اقامت کاری فنلاند را داشته باشد و به مدت ۵ سال در این کشور کار کند و مالیات بپردازد می تواند درخواست اخذ اقامت دائم این کشور را ارائه دهد و در هنگام درخواست بایستی به زبان فنلاندی تسلط یافته باشد. اما افرادی که اقامت تحصیلی فنلاند را داشته باشند باید بدانند که تحصیل در فنلاند به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود بلکه پس از فارغ شدن از تحصیل و استفاده از فرصت ۱ ساله PGWP و یافتن شغل و دریافت اقامت کاری این کشور مانند افرادی که اقامت کاری فنلاند را دارند می تواند اقامت دائم فنلاند را دریافت کند.

اخذ اقامت فنلاند از راه سرمایه گذاری

شرایط دریافت تابعیت فنلاند

اشخاصی که اقامت دائم فنلاند را داشته باشند و به مدت ۵ سال این اقامت دائم را حفظ کنند و در صورتی که به زبان فنلاندی کاملاً مسلط باشند و در آزمون شهروندی فنلاند قبول شوند می توانند برای دریافت تابعیت فنلاند اقدام کنند. در برخی از روش های توضیح داده شده اشخاص به صورت مستقیم تابعیت فنلاند را دریافت می نمایند. افرادی که پاسپورت فنلاند را داشته باشند به راحتی می توانند به ۱۴۸ کشور بدون دریافت ویزا تردد نمایند و این موضوع به این دلیل است که رتبه پاسپورت این کشور در رده بندی پاسپورت های دنیا در رده ۵ قرار دارد و یکی از با اعتبار ترین پاسپورت های دنیا می باشد.

خدمات مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار در فنلاند

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول
فعالیت است و برای علاقمندان زندگی در فنلاند خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • جاب آفر برای پزشکان و دندانپزشکان در فنلاند
 • جاب آفر برای پرستاران و ماماها در فنلاند
 • اخذ پذیرش از کلیه دانشگاه های فنلاند
 • اخذ ویزای استارت آپ فنلاند

این مؤسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در فنلاند دارد در حال افزایش خدمات خود در کشور فنلاند می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: ۰۱۳۹۱۰۰۴۰۵۵ تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران ما بهره مند شوید.

باز کردن چت