رشت، گلسار، روبروی خیابان ۹۵، مجتمع بلانکا پالاس، طبقه ۸، واحد ۸۰۳
flags-russia

اطلاعات کلی در مورد روسیه

روسیه پهناورترین کشور جهان می باشد و در شرق اروپا و شمال آسیا واقع شده است. روسیه حدود ۱۰.۰۰۰ هزار رودخانه دارد که طولانی ترین و قدرتمندترین رودخانه های جهان هستند. همچنین دارای دریاچه های بسیار زیادی است و دو دریاچه بزرگ اروپا، لادوگا و اونگا در این کشور قرار دارد. روسیه به دلیل مساحت بسیار وسیعی که دارد دارای آب و هوای متنوعی است. آب و هوای روسیه در تابستان معتدل، در پاییز سرد و در زمستان سرمای بسیار شدیدی دارد. پایتخت روسیه شهر مسکو بوده و بزرگترین شهر این کشور می باشد. مسکو هسته قدرت سیاسی، مرکز فرهنگ و تجارت روسیه است. مقاله چگونه در روسیه کار پیدا کنیم توسط کارشناسان موسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیر مجاز است. جمعیت روسیه بسیار متنوع می باشد. در این کشور بیش از ۱۲۰ قوم زندگی می کنند و به زبان های متفاوتی صحبت می کنند اما حدود ۸۰ درصد مردم روسیه زبان روسی را زبان رسمی این کشور می دانند. روسیه با جمعیتی حدود ۱۴۶.۸۰۰.۰۰۰ میلیون نفر نهمین کشور پرجمعیت جهان می باشد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد.

پایتخت مسکو
جمعیت ۱۴۶.۸۰۰.۰۰۰ میلیون نفر
مساحت ۱۷.۰۹۸.۲۴۶ کیلومتر مربع
واحد پول روبل
زبان رسمی روسی
شهرهای مهم مسکو، سن پترزبورگ، نووسیبیرسک، نیژنی نووگورود، اکاترینبورگ، اومسک
رتبه پاسپورت ۳۱
کشورهای همسایه آذربایجان، بلاروس، چین، استونی، فنلاند، گرجستان، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، لیتوانی، مغولستان، نروژ، لهستان، اوکراین

وسیه دارای اقتصادی با درآمد نسبتا بالا با مالکیت دولتی در مناطق استراتژیک است. اقتصاد روسیه بر پایه نفت، گاز، فلزات گران بها، صادرات اسلحه و کشاورزی استوار می باشد. این کشور با تولید ناخالص داخلی حدود ۱۵۷۸ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ هشتمین اقتصاد بزرگ جهان می باشد. در حال حاضر روسیه با کمبود نیروی کار مواجه است. در جولای ۲۰۲۰ نرخ بیکاری روسیه به دلیل شیوع ویروس کرونا به ۶.۳ رسید، اما پس از واکسیناسیون همگانی نرخ بیکاری کاهش پیدا کرد و به ۴.۳ درصد رسید.

بیشترین مشاغل مورد نیاز روسیه

روسیه فرصت های شغلی متنوعی دارد و مهاجرانی که دارای مهارت و تخصص هستند، درآمدهای بالایی در این کشور دارند. شهرهای بزرگ روسیه مانند، مسکو و سنپترزبورگ مرکز اصلی اقتصاد روسیه بوده و فرصت های شغلی بیشماری برای افرادی که به زبان انگلیسی و زبان روسی مسلط هستند ارائه می دهد. نیروی کار در شهر مسکو حدود یک چهارم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد و یکی از بالاترین نرخ های اشتغال روسیه را دارد. بخش خدمات روسیه بیش از ۵۰ درصد از مشاغل این کشور را به خود اختصاص داده است. خدماتی مانند، گردشگری، بهداشت و آموزش و خرده فروشی. بزرگترین بخش های صنعتی روسیه نیز شامل، معدن، تولید و ساخت و ساز می باشد. در ادامه به برخی از تخصص هایی که بیشترین تقاضا رو در کشور روسیه شامل می شود اشاره می نماییم:

 • پزشکان
 • حسابدار
 • کاپیتان کشتی
 • مدیریت بحران
 • کارمند IT
 • برنامه نویسان کامپیوتر
 • متخصصان فنی
 • راننده
 • کارشناس فروش

شرایط کار در روسیه

قوانین کار شرکت های روسی سلسله مراتبی و بوروکراسی است. قراردادهای کارهای روسیه کتبی بوده و به سه صورت می توان نوشت:

 1. قرارداد کار با متن آزاد
 2. قراردادکار با مدت زمان مشخص
 3. قرارداد کار فصلی (اعتبار ۲ ماهه)

ساعت کاری در روسیه ۴۰ ساعت در هفته می باشد. درصورت توافق و رضایت کتبی کارمند می تواند اضافه کاری داشته باشد. اضافه کاری نباید بیشتر از ۴ ساعت در دو روز متوالی و بیشتر از ۱۲۰ ساعت در سال باشد. در برخی از مشاغل نیز ساعت کاری کمتر از ۴۰ سال است. روزهای کاری ورسیه دوشنبه الی جمعه می باشد. نیروی کار روسیه حداقل ۲۸ روز از مرخصی سالانه برخوردار هستند. سن بازنشستگی در روسیه ۶۰ سال می باشد.

روش های کاریابی در روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که آسان ترین قوانین دریافت ویزای کار و مجوز کار را دارد. در روسیه برای افرادی که دانش زبان روسی و تسلط به این زبان را دارند، امکان اشتغال در مشاغل تخصصی با درآمد های بالاتر از افرادی که  تنها به زبان انگلیسی مسلط هستند وجود دارد. برای کار در کشور روسیه باید یک دعوتنامه و نامه پیشنهاد شغلی از کارفرمای روسیه داشته باشید. البته کارفرمای روسی باید ثابت کند، موفق به یافتن و جذب نیروی کار موردنیاز خود را از ساکنین روسیه نشده است و به نیروی کار خارجی نیازمند است. در صورتیکه یک فرد خارجی بسیار ماهر و متخصص از سوی کارفرمای روسی دعوت نامه کاری دریافت کند، واجد شرایط برای دریافت مجوز کار با اعتبار ۳ ساله می شود.
افرادی که از سوی کارفرمای روسی پیشنهاد شغلی دریافت می کنند، باید رزومه و نامه پوششی خود را برای کارفرمای روسی ارسال کنند. توجه داشته باشید رزومه و نامه پوششی شما رسمی و با فرمت کشور روسیه باشد و علاقه و اشتیاق شما به شغل موردنظر را نشان دهد. در صورت تایید اولیه کارفرما، شما برای مصاحبه شغلی دعوت می شوید.

در روز مصاحبه لباس مناسب و رسمی بپوشی، کپی رزومه و مدارک خود را به همراه داشته باشید و راس ساعت در محل مصاحبه حضور داشته باشید.

 اخذ اقامت روسیه از راه سرمایه گذاری 

کاریابی های معتبر در روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که یافتن شغل در آن به آسانی امکان پذیر است. افرادی که به زبان روسی و یا انگلیسی تسلط داشته باشند به راحتی می توانند در روسیه مشغول به کار شوند. داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی برای دریافت ویزای کار روسیه الزامی است. افراد برای یافتن کار در روسیه می توانند از طریق وب سایتهای معتبر کاریابی،  وب سایتهای شرکت های استخدامی، به جستجوی کار بپردازند. همچنین فرد می تواند بسیاری از مشاغل انگلیسی زبان را در شرکت های بزرگ و چند ملیتی روسیه پیدا کند. برخی از بزرگترین شرکت
های چند ملیتی در روسیه عبارتند از:

 • Japan tobacco international
 • Eurochem
 • Philip morris international
 • Toyota
 • Volkswagen
 • apple

در ادامه به برخی از معروف ترین سایتهای کاریابی روسی زبان در کشور روسیه اشاره می نماییم:

 • Superjob
 • Hh
 • Headhunter
 • Jobs in Moscow
 • Xpat jobs
 • trovit
 • Rabota
 • Career
 • Careerjet
 • Moscowjob
 • Job
 • Careerist
 • Rdw
 • Jobrapido
 • Antalrussia
 • Expatru

همچنین سایت های انگلیسی زبان در روسیه عبارتند از:

 • Henkel
 • jobsinmoscow

 حقوق و دستمزد مشاغل در روسیه

روسیه بزرگترین کشور جهان بوده و یک دهم کل زمین های کره زمین را شامل می شود. اقتصاد روسیه متکی بر صادرات مواد خام به ویژه نفت و گاز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ژاپن و چین می باشد. واحد پول این کشور روبل روسیه بوده و حقوق و دستمزد به روبل محاسبه و پرداخت می شود. حقوق و دستمزد روسیه به عواملی مانند، سابقه کار، تحصیلات، سن، شرکت و شغلی که درآن کار می کنید بستگی دارد. افرادی که ۲ الی ۵ سال سابقه کاری دارند، حدود ۳۵ درصد بیشتر از افرادی که دارای سابقه کمتری هستند حقوق دریافت می کنند.
میزان حقوق و دستمزد روسیه در شهرهای این کشور متفاوت است. میانگین حقوق دریافتی ۱۰۴.۰۰۰ روبل در ماه و ۱.۲۴۰.۰۰۰ روبل در سال می باشد. حداکثر حقوق دریافتی ماهانه در روسیه ۴۶۳.۰۰۰ روبل و حداقل ۲۶.۲۰۰ روبل است. در ادامه به میانگین حقوق دریافتی ماهانه برخی مشاغل در روسیه اشاره می نماییم:

گروه شغلی حقوق (روبل) گروه شغلی حقوق (روبل)
مدیریت ۳۴.۳۱۰ فناوری اطلاعات ۸۱.۴۵۵
کشاورزی، صنایع غذایی ۳۲.۰۱۴ مهندسی مکانیک ۴۰.۹۱۷
صنعت خودرو ۴۰.۷۴۹ پزشکی و مراقبت های اجتماعی ۳۷.۲۳۶
ساختمان و املاک ۴۴.۹۲۳ صنعت نساجی و پوشاک ۲۵.۹۹۰
مهندسی برق قدرت ۴۳.۵۲۹ صنعت گردشگری ۳۱.۲۶۹
نیروی کار معمولی و بدون مهارت ۳۰.۷۷۹ حمل و نقل ۳۶.۴۳۰

 ویزای همراه افرادی که ویزای کاری روسیه را دارند چگونه است؟

افرادی که به کشور روسیه مهاجرت می کنند نگرانی از بابت به همراه بردن خانواده خود ندارند. فرد میتواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به عنوان همراه و با استفاده از ویزای همراه به کشور روسیه ببرند. وی باید همزمان با درخواست ویزای خود برای ویزای همراه اعضای خانواده خود اقدام کند. همسر فرد اصلی در صورت تمایل می تواند با ویزای کار در روسیه مشغول به کار شود. به همراه بردن خانواده به صورت دعوت نامه از سوی شخصی اصلی و یا شرکتی که دعوت نامه کار را ارائه کرده است امکان پذیر می باشد. البته افرادی که با ویزای کار نیروی متخصص وارد کشور روسیه می شوند، برای به همراه بردن خانواده خود نیازی به ارائه دعوت نامه ندارند.

شرایط کلی زندگی در روسیه

کشور روسیه در اوراسیا واقع شده است و زبان رسمی آن روسی می باشد. روسیه عمدتا بر درآمدهای انرژی خود متکی است. انرژی ۶۵ درصد از صادرات روسیه و ۲۵ درصد از کل درآمد آن را تشکیل می دهد. دولت روسیه صنایع نفت و گاز این کشور را تحت کنترل خود دارد. در دهه گذشته استانداردهای زندگی در روسیه به طور قابل توجهی افزایش یافته است. هزینه های زندگی در روسیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. در شهرهای بزرگ مانند مسکو هزینه های اولیه زندگی نسبتا ارزان بوده و حتی در حومه شهرها ممکن است ارزانتر نیز باشد.
البته هزینه های زندگی هر فرد متناسب با سبک زندگی وی می باشد. در جدول زیر به هزینه برخی از کالاهای اساسی و خدمات اولیه در روسیه اشاره می نمائیم:

هزینه کالا یا خدمات مبلغ به روبل هزینه کالا یا خدمات مبلغ به روبل
غذا در رستوران ارزان ۵۵۰.۰۰ تریپ تاکسی ۱۰۰.۰۰
نان ۳۹.۹۸ خدمات آب و برق ماهانه ۷.۷۴۴.۴۲
برنج هر کیلو ۸۴.۳۸ اینترنت پر سرعت ۴۹۰.۷۷
یک کیلو گوشت ۵۲۵.۵۶ اجاره آپارتمان ۱ خوابه مرکز شهر ۳۲.۷۲۹.۹۷
یک کیلو مرغ ۲۸۴.۵۳ اجاره آپارتمان ۱ خوابه خارج شهر ۲۱.۱۲۸.۷۱
یک کیلو سیب ۱۰۳.۷۰ اجاره آپارتمان ۳ خوابه داخل شهر ۵۹.۹۷۴.۶۴
یک کیلو گوجه فرنگی ۱۴۸.۹۵ اجاره آپارتمان ۳ خوابه خارج شهر ۳۹.۱۷۲.۳۶

دلایل مهم مهاجرت به روسیه

روسیه پهناورترین و وسیع ترین کشور جهان بوده و کشوری امن برای زندگی مهاجران می باشد. این کشور به دلایل مختلفی مقصدی محبوب برای مهاجران است. شاخص استانداردهای زندگی در روسیه  از نظر تعادل بین کار و زندگی و ارتباطات اجتماعی بالاتر از حد متوسط می باشد. یکی از دلایل مهاجران برای انتخاب این کشور به عنوان کشور مقصد، چند قومیتی بودن روسیه و رایج بودن زبان انگلیسی است. روسیه در سراسر جهان به دلیل هنرمندان، آهنگسازان و نویسندگان معروفی مانند، داستایوفسکی، لئو تولستوی و چایکوفسکی شناخته شده است. روسیه جزء کشورهای قدرتمند سیاسی و اقتصادی دنیا بوده و یکی از لیبرال ترین سیاست های مهاجرتی دنیا را دارد. طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای تمیز از دلایل مهاجرت به روسیه می باشد.

 

شرایط اخذ اقامت دائم روسیه و تابعیت روسیه از طریق کار در روسیه

افرادی که به مدت یکسال در کشور روسیه اقامت قانونی و بدون وقفه داشته باشند و کار کنند می توانند درخواست اقامت دائم روسیه را داشته باشند. فرد می تواند با ویزای کار خود ۶ ماه قبل از اتمام قرارداد جهت دریافت اقامت دائم اقدام کند. اقامت دائم روسیه به مدت ۵ سال اعتبار دارد. مقاله چگونه در روسیه کار پیدا کنیم توسط کارشناسان موسسه کاریابی بین المللی تندکار نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیر مجاز است.
طبق قوانین کشور روسیه پس از ۵ سال اقامت دائم در روسیه اگر مرتکب جرمی نشده باشد و در آزمون زبان روسی پذیرفته شود می تواند درخواست تابعیت روسیه را داشته باشد.

راه های قانونی مهاجرت به روسیه

خدمات موسسه کاریابی بین المللی تندکار در روسیه

مؤسسه کاریابی بین المللی تندکار با مجوز رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان  گیلان مشغول فعالیت است و برای علاقمندان زندگی در روسیه خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • اخذ ویزای تحصیلی کلیه مقاطع در کشور روسیه

این موسسه با توجه به تیم قوی و کارآمدی که در روسیه دارد در حال افزایش خدمات خود در این کشور است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن: ۰۱۳۹۱۰۰۴۰۵۵ تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان مشاوران ما بهره مند شوید.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Russia

https://www.theglobaleconomy.com/Russia/

https://www.passportindex.org/

https://jobsin.net/most-needed-jobs-in-russia/

https://www.expatica.com/ru/working/finding-a-job/finding-jobs-in-russia-509599/

https://knowledge.leglobal.org/working-conditions-in-russia/

https://biz30.timedoctor.com/average-salary-in-russia/

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=179&loctype=1

https://www.paylab.com/ru/salaryinfo

https://www.visahouse.com/en/information/russian-visa-for-a-family-member/

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

https://www.expatica.com/ru/moving/visas/russian-citizenship-995117/

باز کردن چت